Marinka Koželj Stepic: 10 let pohodništva v Društvu klasikov

Letos je Društvo klasikov obeležilo že 10 let pohodništva. Prvi pohod se je zgodil 2. 5. 2002 na Slavnik. Letos 6. 5. 2012 smo želeli jubilej slovesno proslaviti z vzponom na isto goro, na Slavnik. Vremenska napoved za zahodno Slovenijo ni bila spodbudna, zato smo se odločili, da spremenimo cilj. Odpeljali smo se v Logarsko dolino in se vzpeli na Okrešelj.

V Frišaufovem domu na Okrešlju smo pripravili kratko slovesnost. Marinka Koželj Stepic je podala nekaj zanimivih statističnih podatkov. V 10 letih smo udejanjili 61 enodnevnih pohodov. Pohodov je bilo planiranih več, a jih je zaradi neprimernega vremena nekaj odpadlo. Marinka Koželj Stepic je načrtovala in vodila 58 pohodov, Irena Pečavar Čarman dva in Marijan Koželj enega. Pohodov se je v desetletnem obdobju udeležilo 73 članov. Tistim, ki so se udeležili največ pohodov, je podelila nekaj praktičnih nagrad, ki jih je priskrbela sama. Katja Kraševec je za udeležbo na 40 pohodih prejela pohodniški nahrbtnik, zakonca Marija in Marjan Majcen sta za udeležbo na 34 pohodih zaslužila pohodniške palice. Prav tako je pohodniške palice za udeležbo na 30 pohodih prejela Seta Oblak. Športno majico so prejeli: Franjo Merše za 29 pohodov, Vida Merše za 27 pohodov in Meta Mencej za 25 pohodov. Športno čepico so prejeli: Sonja Koblar za 21 pohodov, Vlasta Rojc za 20 pohodov in Irena Watton za 17 pohodov. Več kot 10 pohodov so se udeležili še: Vesna Koželj Oblak, Irena Pečavar Čarman in Marko Jeglič. Člani Društva klasikov smo se udeleževali tudi večdnevnih planinskih potepanj. Enkrat smo se vzpeli na Triglav, dvakrat smo planinarili po vrhovih na Kreti, dvakrat smo se vzpenjali na vršace na Korziki, obiskali smo Črno goro in Avstrijo ter že devetkrat planinarili po Kornatih. Posamezni člani smo se udeležili tudi trekingov na Kubo, v Patagonijo in Ognjeno zemljo ter v Nepal.

Predsednik Društva klasikov Borut Pretnar, ki se je posebej v ta namen udeležil izleta, je imel kratek nagovor. Izrekel je priznanje organizatorici in vodnici pohodništva Marinki ter pohodnikom, zlasti tistim najvztrajnejšim. Nagovor je v duhu klasične latinske tradicije začel s pregovorom »mens sana in corpore sano«. Za »mentem sanam« je v okviru Društva klasikov dobro poskrbljeno s kvalitetnimi predavanji. Za »corpus sanum« pa že od ustanovitve Društva klasikov pred desetimi leti skrbi Marinka. Svoj nagovor je na koncu označil kot »laudatio Marinkae«, kar pomeni pohvalni in zahvalni govor v Marinkino čast. Ob tem je treba še omeniti, da današnje pohodništvo nadaljuje tradicijo pohodništva na bivši Klasični gimnaziji, za katero ima zasluge pokojni prof. Pavel Kunaver.

Ob povratku z Okrešlja nas je dež kar dobro namočil, a se nismo kaj dosti vznemirjali. Bili smo veseli, da smo bili v naravi, se dobro razgibali in preživeli dan v odlični družbi.

Marinka Koželj Stepic