21. Marec 2019

Ddr. VERENA PERKO, univ. dipl. arheologinja, muzeologinja

Tacitova Germanija

Knjiga, za katero bi bilo bolje, da bi jo požrle miši.

139. PREDAVANJE

Kaj takšnega reči za katerokoli knjigo, je velik greh. Posebno, če gre za 2000 let staro delo, ki so ga po  mnogih stoletjih ponovno odkrili v 15. stoletju in začeli z navdušenjem brati. Zanjo predavateljica pravi, da je verjetno njena najljubša in jo zato želi predstaviti tudi Društvu klasikov.

Napisana je bila v času starega rimskega cesarstva. V njej so opisani Germani kot visokorasli, modrooki in plemeniti divjaki, germanski gozdovi pa kot njihova pradomovina.

Ko so Germanijo iz latinščine prevedli v nemščino, se je z vsakim nadaljnjim stoletjem gorje, povezano z dokaj nedolžnimi Tacitovimi opisi, večalo. Vrhunec je doseglo z idejo o čisti germanski rasi in holokavstu.

Če pomislimo, na milijone pobitih in do smrti sestradanih v koncentracijskih taboriščih, potem seveda ni pretirana trditev, da je Germanija najnevarnejša knjiga in bi bilo bolje, če bi jo požrle miši.

Ddr. VERENA PERKO, univ. dipl. arheologinja, muzeologinja

Diplomirala je in doktorirala na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani na temo rimske materialne kulture, v Zagrebu pa iz arheologije za javnost.

Je raziskovalka in publicistka s področja arheologije, muzealstva in kulturne dediščine, muzejska svetnica v Gorenjskem muzeju, docentka, predavateljica s področja arheologije za javnost in heritologije na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter predavateljica in organizatorka strokovnih izobraževanj za slovenske muzealce.

Strokovno delo: številne udeležbe na domačih in mednarodnih konferencah o kulturni dediščini ter objave v mednarodnih in slovenskih revijah. Je članica komisije  za pripravo Državne strategije za kulturno dediščino Države Slovenije (2017-2018), članica Komisije za premično dediščino na Ministrstvu za kulturo (2017-2019), aktivna članica mednarodnih združenj ICOM in ICOMOS (Svet za muzeje in Svet za nepremično dediščino pri Unescu), ter Interpret Europe in podpredsednica Slovenskega muzejskega društva.