2000     2004     2005     2006     2007     2008     2009     2010     2011     2012     2013     2014     2015     2016     2017     2018     2019
Filtriraj tematsko
  Antika     Antropologija     Arheologija     Arhitektura     Biologija     Botanika     Društvo klasikov     Ekonomija     Energetika     Esperanto     Etnologija     Filozofija     Fizika     Fizika, razno, antropologija     Geografija     Geologija     Gerontologija     Glasba     Izobraževanje     Kemija     Knjiga     Knjiga, Geografija     Književnost     Kultura     Latinščina     Literatura     Medicina     Poezija     Politika     Potopis     Pravo     Predstava     Psihologija     Razno     Razstava     Slikarstvo     Slovenija     Slovenska zgodovina     Slovenščina     Šolstvo     Verstva     Veterina     Zgodovina
Išči        Zapri
17. Oktober 2019

Valentin Vodnik

"GLEJ, STVARNICA VSE TI PONUDI'

142. predavanje

(1758 – 1819)

Ob 200-letnici njegove smrti njegova besedila odpirajo - tudi za današnji čas - aktualne teme in razmišljanja o jeziku, narodu, šolstvu, kulinariki. V svojem projektu avtor predstavlja njegove izbrane citate kot besedno-fotolikovno-glasbeno-multivizijsko predstavo ob živo izvajani avtorski glasbi. Ta si jemlje za izhodišče motivno tematiko Vodnikovega časa ter jo inventivno nadgrajuje do sodobnih zvočnih interpretacij, ambientalnih in jazzovskih glasbenih pokrajin in improvizacij. Pri tem uporablja razne akustične in elektronske instrumente za večplastno sintezo naravnih in umetnih zvokov. Tipografsko izvorno napisana besedila, razglednice in grafike iz njegovega časa dopolni s svojimi, sodobnimi tehnikami fotografiranja teh
ambientov in jim, ob podpori glasbe, doda novo dimenzijo.

Lado Jakša

Skladatelj in izvajalec lastne glasbe

Sinteza jazza, eksperimentalne in ambientalne glasbe, solo koncerti, glasba za film,  televizijo, gledališče in umetniški ples.

Umetniški fotograf

Več kot 60 samostojnih fotografskih razstav doma in v tujini, avtorska dela v zbirkah številnih galerij po Evropi, fotomonografije, fotografske in glasbene interpretacije literature, kritiški teksti o fotografiji.

Multivizijski projekti

Več kot 100 glasbenih in foto-multivizijskih projektov doma ter na gostovanjih v tujini (ZDA, Italija, Avstrija, Francija, Portugalska, Finska, Slovaška)

Glasbene in fotografske delavnice, samostojna glasbena produkcija in sodelovanja

Vrsta ustvarjalnih glasbenih in fotografskih delavnic, 14 samostojnih CD-jev, sodelovanje s priznanimi domačimi in tujimi jazzovskimi glasbenimi umetniki (Dennis Gonzalez, Peter Kowald, Reggie Workman, John Blake, Rob  Blakeslee, Leo Coach trio, Seppo Grundler, Johann Klammer, Corinna Presi, Von Washington).

Redna udeležba na  mednarodnih umetniških simpozijih

Zadnja leta veliko nastopa doma in v tujini s samostojnimi fotografskimi predstavitvami in multimedijsko zasnovanimi jazzovskimi koncerti (Guimaraes in Lisbona, Beljak, Celovec, Steyr, Trst, Verona, Bologna, Helsinki, Lyon, Bratislava).

Zadnja predavanja

Nov

IDEJA Znanost in tehnologija antične Grčije

Na željo številnih članov smo namesto predavanja organizirali vodeni ogled potujoče razstave Znanstvenega centra tehnološkega muzeja NOESIS iz Soluna, ki pod tem naslovom gostuje v Galeriji Cankarjevega doma.
Okt

Valentin Vodnik

Jun

O svetlobi, optični znanosti, barvah in klasični izobrazbi

Prof. dr. MARIJA STROJNIK, univ. dipl. fizike
Združeni narodi so proslavili leto 2015 kot Mednarodno leto svetlobe in tehnologij, ki jih omogoča svetloba (IYL 2015). Želeli bi, da bi se ljudje bolj zavedali znanstvenih dosežkov o svetlobi in njenih aplikacijah ter o njenem pomenu za človeštvo.