19. September 2019

Strokovni izlet

Spoštovane članice, spoštovani člani!

Vabimo  vas na 187. srečanje DRUŠTVA KLASIKOV, na 40. STROKOVNI IZLET, ki  bo v četrtek, 19. septembra 2019.

Dr. JURIJ KUNAVER  nas bo popeljal  na ogled

TREH  VIPAVSKO-KRAŠKIH BISEROV

Odhod avtobusa bo ob 8,00 uri izpod hale Tivoli.

Obiskali bomo tri kraje, ki so pravi biseri, tako kot naselbine, vsaka s svojim posebnim položajem, arhitekturo, umetnostnozgodovinskimi spomeniki, kot tudi z  lastno zgodovino. Dva med njimi slovita kot imenitno razgledišče na Primorskem, bolje rečeno med južnim obrobjem Vipavske doline in planoto Krasa.

Najprej si bomo ogledali znamenito vas GOČE, zavarovani kulturni spomenik, ki sodi med najbolj zanimive primere primorskega stavbarstva. Kamnoseški elementi so bili uvoženi s Krasa. Hiše so pozidane zelo strnjeno, dve glavni vaški ulici povezujejo prečne, t.i. gase. Kot dopolnilna dejavnost se je zlasti v 19. stoletju uveljavilo gojenje sviloprejke. Slovi posebno po vinu (pred Prvo svetovno vojno so ga prodajali tudi na Dunaj, celo na dvor) ter po vinskih kleteh-hramih in posebne vrste oltarnih znamenjih. Kleti so zgrajene pod zemljo in so v celoti obokane, nad njimi pa je prostor za predelavo grozdja v vino – vipavski faladur. Takšnih kleti je bilo v vasi preko šestdeset, verjetno starih od dvesto do tristo let. Tudi kamnita baročna cerkvena oprema iz prve polovice 18. stol. v župnijski cerkvi Sv. Andreja in cerkvene slike vzbujajo pozornost. Kamniti baročni oltarji v cerkvi pripadajo oltarjem stebrnega tipa in so delo goriških klesarskih delavnic Lazzarini, verjetno iz tridesetih let 18. stoletja.

Druga točka bo ERZELJ, nekoliko odmaknjena vas z zelo gostoljubnimi ljudmi, ki nam bodo omogočili ogled osamele in razgledne vzpetine s cerkvico Sv. Mihaela na vrhu. Z osebnimi avtomobili domačinov bomo premagali kratko strmo cesto in pred seboj zagledali ljubek zaselek z dvema cerkvicama, od koder se vidi daleč naokoli. Vas je močno trpela med Drugo svetovno vojno.

Nato se bomo podali na ŠTJAK, odmaknjeno, a slikovito kraško vas na hrbtu med Vipavsko dolino in dolino Raše. To nekoliko višjo pokrajino med Štjakom in Vrabčami imenujejo Vipavsko vrhje. Tukaj apnenčasta planota Krasa prehaja v flišno pokrajino Vipavske doline. Predel je bil poseljen že v prazgodovini (vzpetina Tabor nad Vrabčami). Tam nas bodo pogostili z okusnimi domačimi kraškimi dobrotami in domačim vinom (možen bo tudi nakup). Po kosilu bomo občudovali razgled in si ogledali zanimivo cerkev.

Povratek v Ljubljano je predviden okrog 18.30.