2000     2004     2005     2006     2007     2008     2009     2010     2011     2012     2013     2014     2015     2016     2017     2018     2019
Filtriraj tematsko
  Antika     Antropologija     Arheologija     Arhitektura     Biologija     Botanika     Društvo klasikov     Ekonomija     Energetika     Esperanto     Etnologija     Filozofija     Fizika     Fizika, razno, antropologija     Geografija     Geologija     Gerontologija     Glasba     Izobraževanje     Kemija     Knjiga     Knjiga, Geografija     Književnost     Kultura     Latinščina     Literatura     Medicina     Poezija     Politika     Potopis     Pravo     Predstava     Psihologija     Razno     Razstava     Slikarstvo     Slovenija     Slovenska zgodovina     Slovenščina     Šolstvo     Verstva     Veterina     Zgodovina
Išči        Zapri

Predavanja

IDEJA Znanost in tehnologija antične Grčije

142. predavanje

Na željo številnih članov smo namesto predavanja organizirali vodeni ogled potujoče razstave Znanstvenega centra tehnološkega muzeja NOESIS iz Soluna, ki pod tem naslovom gostuje v Galeriji Cankarjevega doma.

“Starim Grkom pripisujemo postavitev temeljev, na katerih sloni zahodnoevropska civilizacija, saj so inovativno prispevali v različna področja človekovih dejavnosti. Razstava se osredotoča na razvoj starogrške misli in iznajditeljstva v nizu znanstvenih in tehnoloških odkritij ter umetniških dosežkov. Ponazarja njihovo neločljivo  vez  z izpostavitvijo matematike, fizike, astronomije in medicine na eni ter dosežki v inženirstvu, arhitekturi, ladjedelništvu, telekomunikaciji in merilnih napravah na drugi  strani ter njihov prenos v umetnost, religijo, na družbeno področje in v gospodarstvo.”

V obsežni, tematsko zelo raznoliki in nazorno pripravljeni razstavi, se nas je 25 udeležencev seznanilo z osupljivi znanstvenimi in tehničnimi dosežki že v antični dobi, pomembnimi  do današnjega časa. Takšen kratek, pregledni obisk pa spodbuja obiskovalca k ponovnemu, podrobnejšemu in bolj individualnemu ogledu razstave, ki bo odprta do 1. marca 2020.

Zadnja predavanja

Nov

IDEJA Znanost in tehnologija antične Grčije

Okt

Valentin Vodnik

Ob 200-letnici njegove smrti njegova besedila odpirajo - tudi za današnji čas - aktualne teme in razmišljanja o jeziku, narodu, šolstvu, kulinariki. V svojem projektu avtor predstavlja njegove izbrane citate kot besedno-fotolikovno-glasbeno-multivizijsko predstavo ob živo izvajani avtorski glasbi.
Jun

O svetlobi, optični znanosti, barvah in klasični izobrazbi

Prof. dr. MARIJA STROJNIK, univ. dipl. fizike
Združeni narodi so proslavili leto 2015 kot Mednarodno leto svetlobe in tehnologij, ki jih omogoča svetloba (IYL 2015). Želeli bi, da bi se ljudje bolj zavedali znanstvenih dosežkov o svetlobi in njenih aplikacijah ter o njenem pomenu za človeštvo.